BLOG Darmell 

Daria Šurić
By site--Drm0A April 1, 2025
Uloga prehrane u upravljanju Hashimoto tireoiditisom
By site--Drm0A December 15, 2024
Međudjelovanje kortizola i dopamina
Hijaluronska Kiselina: Tajna Hidratizirane i Zdrave Kože i Sluznica
By site--Drm0A November 11, 2024
Hijaluronska Kiselina: Tajna Hidratizirane i Zdrave Kože i Sluznica
More Posts

Negativni učinci konzumiranja kave na prazan želudac

Iako mnogi ljudi uživaju u početku dana šalicom kave, pijenje kave na prazan želudac može imati neke potencijalne nedostatke za neke osobe. Važno je napomenuti da individualne reakcije na kavu mogu varirati, i neće svatko doživjeti ove učinke. Evo nekih potencijalnih nedostataka pijenja kave na prazan želudac:


1. Problemi s želucem: Kava je kisela, a konzumiranje na prazan želudac može povećati proizvodnju želučane kiseline. To može izazvati iritaciju i dovesti do simptoma poput bolova u želucu, mučnine ili gastroezofagealnog refluksa, pogotovo kod osoba koje su sklone problemima s probavom.


2. Povećana kiselost: Kava stimulira izlučivanje želučane kiseline. Za osobe s osjetljivim želucem ili sklonim refluksu, pijenje kave na prazan želudac može pogoršati ove probleme.


3.Nervoza i anksioznost: Kofein u kavi je stimulans koji može povećati budnost i energiju. Međutim, na prazan želudac apsorpcija kofeina može biti brža, što može rezultirati nervozom, anksioznošću ili ubrzanjem pulsa kod nekih ljudi.


4. Fluktuacije šećera u krvi: Kava može utjecati na razinu šećera u krvi, a pijenje je na prazan želudac može dovesti do privremenog porasta šećera u krvi, praćenog padom. To može biti zabrinjavajuće za osobe s dijabetesom ili one sklone neravnotežama šećera u krvi.


5.Ometanje apsorpcije hranjivih tvari: Kava sadrži spojeve koji se mogu vezati za minerale poput željeza, cinka i kalcija, smanjujući njihovu apsorpciju. Konzumiranje kave uz obrok može biti bolja opcija kako biste izbjegli ometanje apsorpcije hranjivih tvari.


6.Dehidracija: Kava ima diuretska svojstva, što znači da može povećati proizvodnju mokraće. Pijenje kave na prazan želudac bez dovoljno unosa vode može doprinijeti dehidraciji.


Važno je slušati svoje tijelo i prilagoditi konzumaciju kave na temelju toga kako vas pojedinačno utječe. Ako doživite nelagodu ili negativne nuspojave, razmislite o tome da pojedete lagani obrok prije kave ili pričekate doručak prije nego što popijete šalicu. Također, ostanite hidrirani, a odabir manje kiselih vrsta kave može pomoći u ublažavanju nekih potencijalnih nedostataka. Ako imate određene zdravstvene probleme ili stanja, preporučljivo je konzultirati se s zdravstvenim stručnjakom radi personaliziranih savjeta.